Komponenty

Filter by
Zobraziť ako Mriežka Zoznam
Položky 1-12 z 50

Komponenty

Komponenty bicykla sú nevyhnutnými prvkami každého bicykla. Bez nich môže byť jazda na bicykli oveľa menej pohodlná a v niektorých prípadoch dokonca nemožná. Ide o široký rozsah dielov, ako sú gripy, duše a kolesá. Nepatrí sem však len to, čo je viditeľné holým okom. Sú to aj ložiská riadenia alebo napríklad stredové osky.

V závislosti od kvality komponentov môžete výrazne zlepšiť kvalitu a rýchlosť Vašej jazdy. Napríklad - pomocou kvalitnej stredovej osky potrebujete oveľa menej sily na pohon bicykla. Je tiež potrebné pamätať na pravidelnú kontrolu jednotlivých komponentov. Najmä ak jazdíte na bicykli v nepriaznivých podmienkach, a to zvlášť v zime. Bicyklu neprospieva soľ, ktorá sa, žiaľ, stále veľmi často používa na posyp chodníkov a cyklotrás. Niekedy je bicykel, na ktorom sa každodenne jazdilo počas celej zimy, v oveľa horšom stave, ako sa nám môže zdať. Preto je dôležité po zime vykonať servis bicykla a vymeniť opotrebované komponenty.

Ktoré časti bicykla je potrebné pravidelne meniť?

Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, ako dlho vydržia diely bicykla. Všetko závisí od toho, ako na bicykli jazdíme a ako sa oň staráme. Veľa závisí aj od kvality dielov, ktoré sú v ňom použité. Aké diely na bicykli teda treba pravidelne vymieňať?

V prvom rade stredovú osku, najmä ak používame systém Shimano Hollowtech, teda s vonkajšími ložiskami. Nedostatočná údržba a premeškanie správneho okamihu na výmenu môžu viesť k značným problémom. A to nielen čo sa týka sily potrebnej na pohon bicykla. Opotrebované ložiská môžu poškodiť kľuku a jej výmena môže byť drahá. Oplatí sa tiež priebežne kontrolovať stav riadiacich ložísk. Systematická údržba, najmä odstraňovanie vôle na ložiskách, Vám umožní postarať sa nielen o tento komponent. Starostlivosťou o tento prvok dbáte aj o rám svojho bicykla a svoju bezpečnosť.

Je tiež dôležité venovať pozornosť kolesám. Ak je Váš bicykel vybavený ráfikovými brzdami, oplatí sa skontrolovať úroveň opotrebovania brzdnej plochy.

Pamätajte, že nemusíte mať všetky znalosti o údržbe bicykla v malíčku. Na to slúžia naše cykloservisy.

To Top