Horské

Filter by
Zobraziť ako Mriežka Zoznam
Položky 1-12 z 82

Horské bicykle KROSS

MTB bicykel - ideálny na všetko?

Hodí sa horský bicykel všade? V závislosti od pláštov, do ktorých bude MTB bicykel „obutý“, sa jeho správanie pri jazde môže výrazne meniť. Preto sú horské bicykle považované za najuniverzálnejšie. Bez problémov s nimi budete jazdiť po tvrdých asfaltových cestách, no osvedčia sa aj v ťažšom teréne.

Táto všestrannosť horských bicyklov z nich robí ideálny bicykel pre mnohých ľudí. Najmä ak ide o bicykel na rekreáciu, pretože pretekárske MTB bicykle, teda tie, na ktorých jazdia pretekári KROSS Orlen Cycling Team, nie sú práve najlepšou voľbou pre začiatočníkov a ľudí, ktorí chcú mať bicykel vhodný na každodenné dochádzanie do práce.

Horský alebo gravelový bicykel?

Horský bicykel a gravelový bicykel sú si veľmi podobné. Ak si však z času na čas plánujete zajazdiť v trochu technickejšom teréne, lepšou voľbou môže byť tradičný MTB bicykel s tlmičom.

Prečo? Okrem iného aj vďaka tlmiču, ktorý zlepšuje ovládanie bicykla v náročnom teréne a uľahčuje prekonávanie prekážok, ktoré by za normálnych okolností zdvihli koleso zo zeme. Dôležitým prvkom je aj vhodný pohon. Gravelový bicykel sa v posledných rokoch priblížil v tejto oblasti k horskému bicyklu, no MTB má stále oveľa širší rozsah prevodov. Najmä v prípade výkonnostných bicyklov, ktoré Vám umožnia zdolávať aj tie najťažšie svahy v teréne.

Jednoduché riadidlá na rozdiel od „baránka“ z cestnej cyklistiky tiež uľahčujú ovládanie bicykla pri stúpaní či zjazde v teréne. Ak uvažujete o jazde v trochu náročnejších podmienkach, mali by ste v prvom rade zvážiť horský bicykel. Gravel je výbornou voľbou do ľahkého terénu a na dlhé cyklovýlety, bude to však preň ťažké tam, kde sa MTB cíti ako ryba vo vode.

Aký horský bicykel by ste si mali vybrať? Typy horských bicyklov

Horské bicykle sa na prvý pohľad od seba veľmi nelíšia. Všetky majú tlmiče, líšia sa však najmä geometriou. V závislosti od použitia môžeme špecifikovať:

  • MTB bicykel pre jazdu v ľahkom teréne - je výbornou voľbou pre väčšinu užívateľov, pre ktorých je horská cyklistika znamená pohodové výlety a potulky po lese.
  • Výkonnostný MTB XC bicykel - čiže to, na čom pretekajú cyklisti. Ich pohon je prispôsobený jazde v náročných podmienkach, tlmič pomáha zdolávať prekážky – niektoré modely sú vybavené aj zadným tlmičom.
  • Dámske MTB bicykle - ženám nič nebráni používať bicykle prispôsobené mužom. Úplnú radosť z jazdy však pocítia až vtedy, keď si vyberú dámsky horský bicykel. Nejde len o iné lakovanie. Ide tiež o komponenty prispôsobené ich potrebám, ako je sedlo, užšie riadidlá, kratší predstavec a o niečo kratšie ramená kľuky.
  • Enduro horský bicykel – Enduro bicykle sú niečo medzi XC bicyklami a vysoko špecializovanými zjazdovými bicyklami. Poskytujú vynikajúcu ovládateľnosť počas mimoriadne vzrušujúcich zjazdov z hôr, ale tiež pomerne efektívne stúpajú do ľubovoľných strmín. Enduro bicykel prináša veľa zábavy, avšak úplne inej ako typický horský bicykel.
  • Trailový horský bicykel - trochu slušnejšie enduro. Trailové bicykle sú výbornou voľbou, ak radi jazdíte v horách, no pri zjazdoch oceníte stabilitu a precízne ovládanie. Sú relatívne ľahké a dobre manévrovateľné. Ak radi jazdíte celé hodiny po horách, trailový bicykel bude pre Vás ako stvorený.
To Top